Billentyűzetkiosztás váltása
Billentyűzetkiosztás váltása linux alatt Magyar billentyűzet használatára többféle lehetőség is van a Linux és az fvwm2 ablakkezelő használata esetén: megváltoztatható a default keyboard (amit a rendszer az ablakkezelő betöltéskor beállít), és van egy angol-magyar billentyűzet átváltó, amivel bármikor tetszésünk szerint átállíthatjuk a kiosztást.
- A "default keyboard" testreszabása
Az itt beállított a kiosztást az ablakkezelő minden (újra)indulásakor betolti.
A főmenü (Root Menu, a képernyőn egy üres helyre valo kattintaskor jon elo) Customize->Default Keyboard almenujet kell behívni. Itt valaszthatjuk a "System Default"-ot (ami nem tolt be semmit induláskor), vagy a teljes, illetve részleges magyar billentyűkiosztásokat, illetve a teljes angolt (ez utóbbit nem érdemes, mert nem más, mint a "System Default").
Amennyiben egyik sem felel meg az igenyeinknek hozzunk létre egy saját ~/.fvwm2/xmodmap-default nevű file-t ami megfelel az xmodmap program szintaxisanak.
- A billentyűzetkiosztás váltása
A billentyűzet átváltó a legegyszerűbben a bal felső sarokban található gombok között (a Login és Gold feliratú gombok alatt) érhető el, a kívánt billentyűzetkiosztást (Hungarian vagy English) a gombra kattintva előjövő menüből lehet kiválasztani. Ez az átváltó a Root menü Keyboard almenüjéből is elérhető. Az itteni default magyar kiosztás egy TELJES magyar billentyűzet, ami minden billentyűt átdefiniál, nemcsak az ékezeteseket.
- A "billentyűzet átváltó" testreszabása
Ezzel allíthatjuk be a billentyű átváltó magyar, illetve angol kiosztását. A főmenü (Root Menu) Customize->Keyboard Switching almenüjét kell behívni. Itt két további menu van: a magyar, illetve az angol nyelvnek megfelelo kiosztás beállításara. A magyarnál értelemszerűen csak magyar kiosztásokat valaszthatunk (ugyanazokat, mint a "default keyboard" testreszabasanal), az angolnal pedig csak angolokat. Ha a "Default"-ot valasztjuk, akkor az alapértelmezett teljes magyar, illetve teljes angol billentyűzet jon be. Amennyiben egyik lehetoseg sem felel meg az igenyeinknek hozzunk létre saját ~/.fvwm2/xmodmap-lang1, illetve ~/.fvwm2/xmodmap-lang2 nevu file-okat a magyar, illetve angol kiosztás számára, olyanokat amelyek megfelelnek az xmodmap program szintaxisanak.
- A billentyűzetkiosztások
ANGOL: a lehetosegek között csak a US-ENGLISH szerepel. Ez ahhoz szükséges, hogy vissza tudjunk valtani a magyar billentyűzetrol angolra, különben default-nak nem erdemes beállítani.
MAGYAR: itt ket lehetosegunk is van:
- Teljes magyar billentyűzet: ez minden billentyűt átdefiniál, hogy minden gomb pontosan azt csinálja, mint ami a magyar billentyűzeten van. Vagyis ez például felülírja az angol billentyűzet esetén az "1234567890" szamok Shifttel egyutt megnyomasa esetén elojovo "!@#$%^&*()" jeleket is és az egyéb írásjeleket is, pl. ",.?;:". Továbbá a z és y fel van cserelve az angol billentyűkiosztáshoz viszonyítva. Ennek a használatakor érdemes ha van előttünk egy magyar billentyűzet, vagy hasznos matricák vannak raragasztva az angolra, vagy pedig annak érdemes használni aki sokat használ magyar billentyűzetet és ezeket emlékezetből tudja. A "Customize" használata esetén a FULL-HUNGARIAN-KEYBOARD-QWERTZ ad ilyen kiosztást.
- Részleges magyar billentyűzet: ezek csak néhany billentyűt definialnak át, amelyekkel elérhetőek az ékezetes betük, a többi billentyű olyan, mint az angol kiosztás esetén. Ez kevesbe zavaro annak, aki nem ismeri a magyar billentyűzetet. Ezek közül van olyan, amelyik ritkábban használt billentyűket definiálja át, így ritkán kell oda-vissza váltanunk és van olyan is, amelyik egy speciális valtó gomb (pl. AltGr = Jobb Alt) lenyomása esetén adja az ékezetes betüket. Ez utöbbiakat általában gond nélkül használhatjuk default-nak, azaz az ablakkezelő betöltéskor ez jön be és nem zavarja a munkát, nem kell váltogatni sem, hiszen minden írásjel mindig elérhető.
- A reszleges magyar kiosztások:
PARTIAL-HUNGARIAN
Soukup Lajos kiosztása, a megfelelo ekezetes betuk az AltGr és a magyar billentyűzeten levo ekezetes gombok egyuttes lenyomasara jon be. Reszletesen: AltGr ` = í AltGr 0 = ö AltGr - = ü AltGr = = ó AltGr [ = ő AltGr ] = ú AltGr ; = é AltGr ' = á AltGr \ = ű Az ekezetes nagybetuk ezeknek a Shifttel egyutt torteno megnyomasara jonnek elo. Mivel van valto gomb, nem szükséges az atvaltast hasznalni.
PARTIAL-HUNGARIAN-CORVINA A Corvina rendszernel használatos kiosztás, gyakorlatilag felulirja a magyar billentyűzeten levo ekezeteknek megfelelo gombokat, vagyis itt nem kell valto gomb, de vannak billentyűzet atvaltas nelkul elerhetetlen irasjelek PARTIAL-HUNGARIAN-CORVINA-KEYPAD A Corvina rendszernel használatos másik kiosztás, ez felulirja a ritkabban használatos keypad billentyűit és úgy lehet ekezeteket elohozni. Mivel a keypad billentyűi mind elerhetoek mashogy, ennel sem szükséges atvaltas. PARTIAL-HUNGARIAN-six-three2 Ribarik Gabor kiosztása, a megfelelo ekezetes betuk az AltGr és a megfelelo ekezet nelkuli betuk gombjainak egyuttes lenyomasara jonnek be. Igy logikusan elerhetjuk az áéúíó betuket. Az "öüőű" betuket az AltGr és az "nmhj" billentyűk egyuttes megnyomásával hozhatjuk elo. Mivel van valto gomb, nem szükséges az atvaltast hasznalni. PARTIAL-HUNGARIAN-six-three Az emacs-beli hun.el egyik kiosztása, a megfelelo ekezetes betuk az AltGr és a megfelelo ekezet nelkuli betuk gombjainak egyuttes lenyomasara jonnek be. Igy logikusan elerhetjuk az áéúíó betuket. Az "öüőű" betuket az AltGr és az "[]{}" billentyűk egyuttes megnyomásával hozhatjuk elo (hatranya, hogy ezeket felulirja, ami TeX-elesnel és programozasnal kellemetlen lehet és igy szükség lehet a billentyűzet atvaltas használatara).
Emacs
Ha csak az emacson belül kíván billentyűzetkiosztást váltani, akkor ezt megteheti az F8 gombbal. Ekkor emacson belül "él" a magyar billentyűzet; a többi ablakban angol kiosztás marad.